Forum Morąskie Forum Wolnej Wypowiedzi Strona Główna
FAQ Profil Szukaj Użytkownicy
Grupy

Prywatne Wiadomości

Rejestracja Zaloguj
Galerie

5|04 OLSZTYN - DEZERTER, UPSIDE DOWN
Zobacz poprzedni temat | Zobacz następny temat >

Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
Morąskie Forum Wolnej Wypowiedzi > Archiwum / Kultura, sport, imprezy / Muzyka, wydarzenia muzyczne

Autor Wiadomość
groh
Drogie piwo



Dołączył: 26 Mar 2006
Posty: 120
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

5|04 OLSZTYN - DEZERTER, UPSIDE DOWN    

5 kwietnia klub Nowy Andergrant oraz G@rt zapraszają na koncert zespołu filaru polskiego undergroundu DEZERTER któremu towarzyszyć będzie zacny UPSIDE DOWN.
Start koncertu godzina 20.00


DEZERTER
Zespół powstał w maju 1981 r. w Warszawie. Pierwszy skład to: Robert „Robal” Matera – gitara, voc., muzyka; Krzysiek Grabowski – perkusja, teksty i Darek „Stepa” Stepnowski – bas. Po pewnym czasie dołączył Darek „Skandal” Hajn – voc. Grupa przyjęła prowokacyjną wtedy nazwę SS-20 (były to radzieckie rakiety z głowicami nuklearnymi), a swój debiut koncertowy miała na Mokotowskiej Jesieni Muzycznej w listopadzie 1981 r. W stanie wojennym SS-20 został zmuszony zmienić nazwę i już jako DEZERTER udał się w trasę koncertową z zespołami: TZN Xenna i Deuter (słynna Rock Galicja’82).

Pod koniec 1983 roku Dezerter nagrał singla dla Tonpressu: „Ku przyszłości” (4 utwory: „Ku przyszłości”, „Spytaj milicjanta”, „Szara rzeczywistość”, „Wojna głupców”). Jednak brak możliwości nagrania pełnej płyty skłoniły muzyków do założenia własnego miniwydawnictwa Tank Records. Jego nakładem ukazały się dwie kasety: „Jeszcze żywy człowiek” (koncert z Jarocina’84) i „Izolacja” (koncert Dezertera z Hybryd plus utwory nowofalowych zespołów radzieckich). W 1985 roku odszedł z zespołu Stepa, zastąpiony wkrótce przez Pawła Piotrowskiego. W następnym roku ze śpiewania zrezygnował Skandal (zmarł w 1995). Funkcję wokalisty ponownie przejął Robal. W 1985 roku ukazały się dwie składankowe płyty: „Fala”, na której obok m.in. utworów Siekiery, Kryzysu czy Izraela, znalazły się też utwory Dezertera: „Nie ma zagrożenia” i „Plakat” oraz „Jak punk to punk”, na której pojawiły się piosenki „Nie ma nas” i „Uległość”.

Rok 1987 przyniósł wydanie w USA przez Maximum Rock'n'Roll pierwszej długogrającej płyty Dezertera – „Underground Out Of Poland”. Dzięki operatywności ówczesnego menedżera grupy – Maćka Chmiela – w 1987 r. został nagrany pierwszy (ocenzurowany) LP „Kolaboracja”.

Rok 1989 to kolejna płyta „Kolaboracja II”, a 1990 – „Wszyscy przeciwko wszystkim” (wydana w Polsce i we Francji) oraz dwumiesięczna trasa po Szwajcarii, Niemczech, Francji, Holandii, Japonii. Dwa lata później ukazał się album „Blasfemia”, a w 1993 r. „Jak powstrzymałem III wojnę światową” – zbiór archiwalnych nagrań Dezertera oraz cztery piosenki z udziałem Katarzyny Nosowskiej. W 1993 r. po raz kolejny nastąpiła zmiana basisty, na miejscu Pawła na krótko pojawił się Mariusz „Zyziek” Zych. Latem 1994 roku Dezerter (w składzie: Robert Matera i Krzysiek Grabowski) nagrał album „Ile procent duszy?”.

W tym samym roku powstał film o grupie: „Dezerter – nie ma zagrożenia” (zrealizowany przez Pawła Konnaka). Kolejna płyta zespołu: „Deuter” (1995) to przypomnienie utworów zespołu Deuter zaśpiewanych przez Pawła „Kelnera” Rozwadowskiego. Na basie zagrał Tony von Kinsky (zrezygnował z grania w zespole w 1999 i został zastąpiony przez Jacka Chrzanowskiego). Kolejne albumy to: „Mam kły mam pazury” (1996), „Ziemia jest płaska” (1997) i „Decydujące starcie” (2001), który po raz kolejny został nagrany w dwuosobowym składzie: Matera-Grabowski.

Rok 2002 obfitował w ciekawe koncerty, z których najważniejsza była trasa po Belgii, Holandii i Anglii z francuskim zespołem La Fraction. Największym wydarzeniem w jej trakcie był wspólny występ w londyńskiej Astorii dla kilku tysięcy osób. Na większości koncertów w 2002 r. gościnnie występowała Katarzyna Nosowska. W tym roku ukazały się również kompaktowe wznowienia archiwalnych płyt zespołu. Rok 2003 to m.in. trasa koncertowa z Moskwą, a także udział w festiwalu PRL w Warszawie i Katowicach. Dezerter zagrał tam obok m.in. KSU, Armii i Kultu.

W czerwcu 2004 r. ukazała się płyta: „Nielegalny zabójca czasu”. Jest to pierwsza płyta nagrana z nowym basistą Jackiem Chrzanowskim. Znalazło się na niej 14 utworów. Produkcją i organizacją
nagrań zajął się sam zespół. Album był promowany jesienną trasą koncertową, na której gościem była grupa Akurat.

W kwietniu 2005 r. ukazało się pierwsze w historii zespołu DVD. Płyta zawiera zapis koncertu na X Przystanku Woodstock w Kostrzynie nad Odrą. Zamieszczono na nim również wywiad z zespołem ilustrowany archiwalnymi materiałami.

Wiosną 2006 r. zespół zagrał kilka koncertów w Polsce i Niemczech (Berlin, Brema, Hamburg). 24 kwietnia miał swoją premierę dwupłytowy album „Punk’s Not Jazz”, na którym zebrane zostały najpopularniejsze piosenki Dezertera. Wydawnictwo związane było z 25. urodzinami zespołu.

W kolejnych latach Dezerter prowadził głównie działalność koncertową. Wśród najważniejszych występów wymienić można: festiwale: Rock For People w Czechach (2006), Jarocin (2007), OFF Festival (2007), Węgorzewo (2008), koncerty w Edynburgu (2008), w Warszawie – akcja „Ratuj Tybet” (2008) i Berlinie (2009).

W maju 2009 r. zespół zarejestrował piosenkę „Śpiew murów” do słów Tadeusza Gajcego, która ukazała się na płycie „Gajcy” wydanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, przypominającej wiersze poety w aranżacjach polskich zespołów alternatywnych.

W listopadzie 2009 r. grupa wystąpiła w USA (Nowy Jork i Chicago). W Nowym Jorku Dezerter był gościem festiwalu „Walc Rebeliantów: Muzyka Undergroundowa zza Żelaznej Kurtyny”, współorganizowanego przez Instytut Kultury Polskiej. Impreza, wsparta panelem dyskusyjnym z udziałem muzyków, przybliżała Amerykanom życie społeczne i kulturalne w Europie Wschodniej przed rokiem 1989.

Kolejne miesiące to praca nad nowymi piosenkami zwieńczona sesją nagraniową w lipcu i sierpniu 2010 r. W międzyczasie zespół wystąpił na trzech ciekawych imprezach: w Toruniu w ramach festiwalu filmowego Tofifest (piosenki Dezertera pojawiły się w dwóch znakomitych polskich filmach: „Dom zły” i „Wszystko co kocham”), w Jarocinie ze specjalnym programem „Kłam TV”, a także na Puntala Rock Festival w Finlandii.

Nowy album zatytułowany „Prawo do bycia idiotą” ukazał się w październiku 2010 r. i był promowany piosenkami „Jesteśmy sektą” i „Ratuj swoją duszę”. Po jesienno-wiosennej trasie koncertowej, która objęła również po raz pierwszy Dublin, Dezerter wystąpił na Seven Festival w Węgorzewie i na OFF Festivalu w Katowicach. W listopadzie 2011 ukazał się zapis słynnego występu w Jarocinie’84. Koncert „Jeszcze żywy człowiek, Jarocin’84 Live” do tej pory znany jedynie z kasety został wydany w wersji CD i LP.

Dezerter to:
Robert Matera – gitara, śpiew
Krzysiek Grabowski – perkusja, teksty
Jacek Chrzanowski – bas

Dezerter online:
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
www.youtube.com/dezertertv
[link widoczny dla zalogowanych]

UPSIDE DOWN wystartował na pierwszych próbach w 1992 roku, istotne było aby dawać czadu i zagrać koncert. W tym samym roku po nagraniu i opublikowaniu kasety magnetofonowej pt. „Złudzenia szczęścia” okazało się, że UD gra z powodzeniem koncerty nie tylko w rodzinnym mieście ale także w regionie. Połowa lat dziewięćdziesiątych XX wieku przynosi zmiany gatunkowe w zespole, ponieważ wydana na kasecie magnetofonowej „Legalized”, wprowadza powiew świeżości, któremu hard corowe zwolnienia ustępują piosenkom szybszym i łagodniejszym w wymowie. Od tego momentu muzyka UD kojarzona jest z punk-rockiem o melodyjnym podtekście, w którym Emas jako wokalista daje upust intelektualnym wywodom, często dotykając w ironiczny sposób polskiej, codziennej rzeczywistości. Rok 1998 to rejestracja z Jarkiem „Smokiem” Smakiem utworów na płytę „Do góry nogami”, która rozpoczyna długoletnią współpracę z wytwórnią Mami Records, wpływając wyraźnie na ilość oraz jakość koncertów, z zespołami tak z kraju, jak i z zagranicy. Wczesną wiosną 2001 roku UD płynie do Szwecji, aby w zaciszu studia Sound Lab, razem z Matiasem Farm - gitarzystą zespołu Millencolin, nagrać piosenki, które opublikowane zostają na płycie „Puzzle”. Po tym wydarzeniu zespół rozpoznawany jest w kraju nad Wisłą, także dzięki teledyskowi do tytułowej piosenki z płyty, który pojawił się w muzycznej telewizji VIVA. Ta incydentalna współpraca z oficjalnymi mediami nie zmienia podejścia zespołu do obranej drogi twórczej, na której kierunki wyznaczają undergroundowe zasady DIY, koleżeńska współpraca oraz szacunek dla ludzi przychodzących na koncerty. Perturbacje w składzie wychodzą zespołowi na dobre, ponieważ w 2005 roku pracując z Przemkiem „Perłą” Wejmannem, rejestruje utwory na płytę „Master-copy”. Kwintesencją estradowego wizerunku zespołu jest wydana w roku 2007 płyta DVD pt. „Inaczej”, na której zespół daje majstersztykowy popis szeroko rozumianego świata muzyki, dodać warto w formie live. UD w roku 2012 to punk-rockowy kwintet obchodzący swoje 20 lecie działalności, który startował z minimalnymi możliwościami a dużymi chęciami i do dzisiaj spotyka się z pozytywnym odbiorem. Jubileusz zbiega się z wydaniem siódmej płyty, której premiera odbędzie się na XX edycji festiwalu MUSZLAFEST 8 września 2012
[link widoczny dla zalogowanych]

Bilety w cenie 33pln w przedsprzedaży do nabycia: Klub Nowy ANDERGRANT (ul. Kołobrzeska 32), Pub SARMATA (ul.Skłodowskiej 2Cool, Sklep muzyczny "ROCKFAN" (dom handlowy INKA), SkateShop "REMEDIUM (ul.Kołłątaja 2) oraz w rezerwacji mailowej [link widoczny dla zalogowanych] w tytule DEZERTER.
W dniu koncertu bilet w cenie 39pln.

Zapraszamy.


Post został pochwalony 0 razy
Post Wto 12:46, 02 Kwi 2013
 Zobacz profil autora
Napisz nowy temat Odpowiedz do tematu
Forum Jump:
Skocz do:  

Wszystkie czasy w strefie CET (Europa).
Obecny czas to Czw 10:41, 18 Kwi 2024
  Wyświetl posty z ostatnich:      


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB: © 2001, 2002 phpBB Group
Template created by The Fathom
Based on template of Nick Mahon
Regulamin